Zápisy z jednání Vědecké rady FŽP 2002

29. ledna 2002

Zápis  z  6.  jednání Vědecké  rady Fakulty  životního  prostředí  UJEP
dne 29. ledna 2002


Přítomno: 10 členů vědecké rady podle prezenční listiny

Omluveni: Prof. Ing. V. Dirner, CSc., Ing. F. Rubeš, Doc. Ing. Miloslav Šoch, CSc., Doc. Ing. Iva Ritschelová, CSc.


Program  jednání:

1)      Zahájení jednání vědecké rady

2)      Projednání výzkumného záměru

3)      Projednání nových bakalářských studijních programů

4)      Různé


Ad. 1) – Zahájení

Jednání vědecké rady zahájil děkan FŽP UJEP doc. Loučka. Přivítal všechny přítomné, zvláště pana Ing. Beneše,  a omluvil nepřítomné členy.

Ad. 2) – Projednání výzkumného záměru FŽP UJEP – MSM 135200001

Doc. Loučka informoval členy vědecké rady o jmenování a stanoviscích hodnotící komise. Všichni členové obdrželi stanovisko hodnotící komise, oponentské posudky členů hodnotící komise, přehled o čerpání finančních prostředků výzkumného záměru a návrh členění výzkumného záměru pro rok 2002.

V následující diskusi :

·        Prof. Hrubý doporučil zpracování i vlivu životního prostředí na zdravotní strav obyvatelstva,

·        Ing. Zahálka informoval o části 3 výzkumného záměru,

·        Doc. Vráblíková informovala o části 2 a doporučila zahájení nového výzkumného záměru s názvem „Revitalizace antropogenně postižené krajiny“,

·        Ing. Beneše upozornil na možnost zapojení v projektu Fondu lidských zdrojů.

Usnesení Ad. 2)

Vědecká rada konstatuje plnění časových etap a doporučuje pokračování výzkumného záměru bez připomínek. Vědecká rada souhlasí se stanoviskem komise pro hodnocení výzkumného záměru, které je přílohou tohoto zápisu.

Usnesení bylo přijato tajným hlasováním v poměru 9 hlasů pro, jeden člen se zdržel hlasování.

Ad. 3) – Projednání nového bakalářského studijního programu „Inženýrská ekologie“ se dvěma obory – „Vodní hospodářství“ a „Ochrana životního prostředí v průmyslu“.

Proděkan pro studium a rozvoj ing. Richter uvedl předkládaný materiál, který všichni členové vědecké rady obdrželi s předstihem.

Na podnět ing. Beneše bylo  diskutováno o přijímacích zkouškách. Bylo navrženo, aby část posluchačů byla přijímána bez přijímacích zkoušek na základě výsledků dosažených na střední škole. Doplnění posluchačů může být provedeno na základě pohovoru, jehož cílem bude zjištění všeobecného přehledu středoškolských znalostí.

Prof. Hrubý doporučil změnu v zaměření předmětu Hygiena.

Doc. Vráblíková požadovala doplnění anotací přírodovědních předmětů pro oba studijní obory.

Prof. Marek i ing. Zahálka upozornili na řadu formálních nedostatků a na nejednotnost při vyplňování tabulek.

Ing. Beneš doporučil upravit profil absolventa ve smyslu uvedení jeho znalostí, dovedností a kompetencí. Upozornil na naprostou převahu povinných předmětů nad předměty volitelnými. Doporučil doplnění anotací doporučenou literaturou. Uvedl, že pro akreditaci kombinovaného studia jsou nutné podpůrné materiály, např. ve formě interaktivních skript. Doporučil konsultaci v Centru pro vysoké školy. Uvedl, že není vysvětlen pojem garant.

Doc. Loučka informoval o písemných připomínkách doc. Ritschelové, které předá ing. Richtrovi.

Usnesení Ad 3) .

a)      Vědecká rada souhlasí s tím, že část posluchačů pro nově navrhované bakalářské studijní programy bude přijímána bez přijímacích zkoušek na základě výsledků dosažených na střední škole. Doplnění posluchačů bude provedeno na základě pohovoru, jehož cílem bude zjištění všeobecného přehledu středoškolských znalostí.

b)      Vědecká rada projednala předložený návrh bakalářského studijního programu „Inženýrská ekologie“ s obory „Vodní hospodářství“ a „Ochrana životního prostředí v průmyslu“ a po jeho úpravách a doplnění ve smyslu přednesených připomínek s předloženým materiálem souhlasí.

O usnesení v bodu b)  bylo hlasováno tajně. Z 10 přítomných členů vědecké rady všech 10 členů souhlasilo s navržených usnesením.

Ad. 4) Různé

Doc. Vráblíková na základě doporučení 5. jednání Vědecké rady FŽP ( bod Závěr Ad 2 b) předložila v písemné podobě návrhy na nový navazující magisterský studijní program „Inženýrská ekologie“ se třemi studijními obory.

Prof. Hrubý doporučil doplnění profilu absolventa. Doc. Loučka upozornil na nezbytnost přednostního splnění bodů uvedených v části „Předpoklady pro úspěšné zavedení studia do FŽP“.

Dr. Blažková doporučila vypracování strategie pro naplnění uvedených bodů v části “Předpoklady pro úspěšné zavedení studia do FŽP“.

Usnesení Ad 4).

Vědecká rada doporučuje pokračovat v další práci na přípravě navrženého magisterského studijního programu, zejména na bodech uvedených v části „Předpoklady pro úspěšné zavedení studia do FŽP UJEP Ústí nad Labem“. Doporučuje, aby fakulta vypracovala strategii naplnění těchto bodů.

Poté děkan Doc. Loučka poděkoval všem přítomným a jednání Vědecké rady FŽP UJEP ukončil.

Zapsal:  RNDr. M. Blažková

       Doc. Ing. Tomáš Loučka, CSc.

Příloha:   Stanovisko k průběhu řízení výzkumného záměru FŽP UJEP – MSM  135200001, včetně návrhu členění výzkumného záměru pro rok 2002       .

22. května 2002

Zápis  ze  7.  jednání Vědecké  rady Fakulty  životního  prostředí  UJEP
dne 22. května 2002


Přítomno: 10 členů vědecké rady podle prezenční listiny

Omluveni: Prof.Ing. V. Dirner,CSc., Ing. J. Beneš,CSc., Prof. MUDr. S.Hrubý, DrSc., Doc.Ing. Iva Ritchelová CSc.


P r o g r a m   j e d n á n í:

1)     Zahájení jednání vědecké rady
2)     Informace o připravovaných studijních programech ( ing. Richter)
3)     Zpráva o činnosti vědecké rady (doc. Loučka)
4)     Různé

Ad. 1) – Zahájení

Jednání vědecké rady zahájil děkan FŽP UJEP Doc. Loučka. Přivítal všechny přítomné hosty a omluvil nepřítomné.

Ad. 2)  Informace o připravovaných studijních programech ( Ing. Richter).

Ing. Richter informoval přítomné o možnostech rozvoje studijních programů a oborů na FŽP.

Přítomní obdrželi písemný materiál „Možnosti rozvoje studijních programů a oborů FŽP“ na místě.

V následující diskusi:

–         Ing. Zahálka ocenil novou vizi  vývoje studijních programů na FŽP a dotázal se na současný stav schvalování  studijního programu „Inženýrská ekologie“ se dvěma obory – Vodní hospodářství“ a „ Ochrana ŽP v průmyslu“.

–         Doc. Loučka odpověděl s tím, že žádost o akreditaci byla předána na MŠMT. Po projednání v pracovní skupině pro biologii a ekologii byly vyžádány další podklady na kombinovanou formu studia. Na dotaz prof. Marka upřesnil, že se jedná o údaje o organizačním zabezpečení studia, systému kontroly studia, o rozdílech ve vnitřních  předpisech pro studenty presenční a kombinované formy studia a zdůvodnění standardní doby studia pro kombinovanou formu studia.

–    Z diskuse po dotazu dr. Blažkové na závaznost a termín plnění Boloňské dohody vyplynulo, že fakulta může podávat pouze žádosti o akreditaci navazujících magisterských studijních programů.

–     Doc. Tichý doporučil bakalářský studijní obor s pracovním názvem „ protipožární ochrana“.

–     Doc. Loučka doporučil nerozšiřovat další náměty, stanovit priority u současných návrhů a pracovat na nich.

–     Prof. Marek považoval za nejvhodnější  plánovaný bakalářský studijní obor „ Správa chráněných krajinných území“. Na rozdíl od dřívějších návrhů byl tento studijní obor navržen jako studijní obor studijního programu „Ekologie a ochrana prostředí“.

Usnesení Ad 2.)

Vědecká rada bere na vědomí předloženou informaci a doporučuje další rozpracování studijních programů a oborů.

O usnesení  bylo hlasováno. Z 10 přítomných členů vědecké rady všech 10 členů s navrženým usnesením souhlasí.

Ad 3 ) .

Doc. Loučka přednesl zprávu o činnosti vědecké rady. Zpráva je přílohou tohoto zápisu.

V následující diskusi:

–     Ing Rubeš upozornil na slib MŠMT, finančně podpořit rozšíření FŽP UJEP do Mostu.

–     Doc. Loučka informoval , že odpovědnou osobou pro rozvoj UJEP a tedy i FŽP je prof. Cihlář a stručně informoval o uskutečněných jednáních.

–    Prof. Marek, považuje za rozhodující pro rozvoj fakulty budování kvalitního, renomovaného kádru pedagogů. Doporučil urychlit dokončování studia doktorských studií jednotlivých akademických pracovníků.

K tomuto bodu nebylo formulováno žádné usnesení.

 
Ad 4) Různé.

–     Prof. Marek se dotázal na účast a úspěšnost grantů GAČR, FRVŠ apod. Doporučil program GAČR pro mladé  absolventy doktorských studií pro financování jejich vědecké činnosti.

–     Dr. Blažková se obrátila na členy vědecké rady s dotazem o přípravě nových výzkumných záměrů. Prof. Marek, uvedl, že pravidla dosud neexistují a je pouze  mlhavá představa o jejich budoucí formulaci.

 
Závěr.

Doc. Loučka se rozloučil se členy stávající vědecké rady a poděkoval jim za aktivní účast při zasedáních. Nová vědecká rada bude vytvořena po jmenování děkana, pro další funkční období.

Zapsali : RNDr. Mirka Blažková Ph.D.

             Doc. Ing. Tomáš Loučka, CSc.

Přílohy:

1.     Možnosti rozvoje studijních programů a oborů FŽP.

2.     Zpráva o činnosti Vědecké rady Fakulty životního prostředí Univerzity J.E. Purkyně v Ústí n.L. v období červen 1999 až červen 2002.