Zápisy z jednání Vědecké rady FŽP 1999

Zápis  z  1.  jednání Vědecké  rady Fakulty  životního  prostředí  UJEP dne 20. září 1999
Přítomno: 12 členů Vědecké rady  dle presenční listiny
Omluven: prof. MUDr. S. Hrubý, DrSc.

Program   jednání
1) Zahájení jednání Vědecké rady
2) Představení členů nově jmenované Vědecké rady
3) Projednání studijních programů
4) Informace o přijímacím řízení
5) Různé

1. Zahájení Vědecké rady
Jednání Vědecké rady zahájil děkan Fakulty životního prostředí Doc. Loučka, přivítal všechny přítomné a omluvil Prof. Hrubého.

  1. Představení   členů nově jmenované  Vědecké rady
    Děkan fakulty představil jednotlivé členy Vědecké rady, včetně jejich pracovního zaměření. Stručně informoval o Univerzitě J. E. Purkyně a Fakultě životního prostředí.
  2. Projednání studijního programu a studijního plánu pro akademický rok 1999/2000.
    Tento bod uvedl proděkan pro studium Ing. Zahálka. Základ studijního programu je systémové provázání přírodních, technických a společenských věd se společným jmenovatelem ochrana a tvorba  životního prostředí. Tím vzniká profil studenta a jeho široké uplatnění po absolvování v praxi.
    Hlavní problémy během studijního vývoje byly :
      • a/ časté změny programu během posledních let
      b/ personální zajištění studijního programu.

A. Zásady studijního programu:
Současný studijní program vychází ze schváleného studijního programu akreditační komisí  v roce 1996,  z potvrzeného studijního programu akreditační komisí  v r. 1998 a z těchto zásad:

      • – sleduje racionalizaci a efektivnost výuky v počtu a struktuře výukových hodin (přednášky, cvičení, bloková cvičení, exkurze),
      – rozšiřuje počet výběrových kurzů a tím zvyšuje jeho variabilitu, částečně přizpůsobenou zájmu studentů,
      – naplňuje zásadu vyváženosti přírodovědních, společenskovědních a technických předmětů a stabilitu studijního programu do budoucna,
      – zohledňuje získané zkušenosti z naplňování a realizace studijního programu v minulých létech,

B. Vliv nové klasifikace studijního programu:
FŽP má dle nové klasifikace studijních programů a studijních oborů zpracované MŠMT

    • 1) magisterský studijní program „ EKOLOGIE  A OCHRANA  PROSTŘEDÍ“, ( pouze presenční), který má dva studijní obory:
    •  „ Revitalizace krajiny“   a  „ Odpadové hospodářství“.

 

      • 2) bakalářský studijní program „ EKOLOGIE  A OCHRANA  PROSTŘEDÍ“,   (presenční a kombinované studium), který má jeden studijní obor :
      „ Ochrana životního prostředí“.

První tři semestry magisterského a bakalářského studia mají společný studijní plán, který se v dalších semestrech odlišuje a specializuje.

D i s k u s e
Studijní program byl obsáhle diskutován, z diskuse vyplynula některá doporučení.
Doc. Dirner vyslovil dotaz, zda studijní plán nepostrádá předměty zaměřené na fyziku. Z odpovědí vyplynulo, že fyzika je zahrnuta v řadě předmětů ( „Obecná chemie“, „Analytická chemie“), především však v předmětu „Přístrojová technika“. Bylo doporučeno zvážit, zda nemá být upraven název.
Děkan Doc. Štěpánek doporučil změnu názvu předmětu „Podniková ekonomika“ na „Podniková ekonomika a management“.
Byla diskutována otázka zaměstnanosti absolventů Fakulty životního prostředí (Prof. Novobilský) a sledování uplatnění absolventů ( Ing. Richter, Doc. Tichý, proděkanka RNDr. Blažková).
Byla diskutována i kompatibilita kreditního systému Fakulty životního prostředí s  ECTS.

Závěr
Vědecká rada schválila v tajném hlasování ( z 11 přítomných členů bylo pro 11) Studijní programy Fakulty životního prostředí s tím, že doporučuje uplatnit vznesené věcné i formální připomínky .

  1. Informace o přijímacím řízení.
    Členům vědecké rady byla předána písemná informace o výsledcích přijímacího řízení do prvního ročníku FŽP 1999/2000. Tento materiál slovem doprovodil Ing. Zahálka.
    V diskusi byly uvedeny informace o přijímacím řízení na jiných VŠ ( JU Č. Budějovice a TU Ostrava). Byla diskutována i problematika utajení otázek pro přijímací zkoušky.

Závěr
Vědecká rada bere na vědomí zprávu o výsledcích přijímacího řízení do prvního ročníku  FŽP pro rok 1999/2000.

  1. Různé
    Prof. Novobilský    informoval o jednání České konference rektorů.
    a/ Uvažuje se o novém financování vysokých škol, ne podle stávajících koeficientů, ale podle obsahu studijních programů.
    b/ Národní výzkumná centra – zakládání Nár. výzkumných center  pro podporu výzkumu a ekonomického růstu. Mělo by docházet k propojování  vysokých škol  a pracovišť ČAV, rezortních výzkumných ústavů a dalších institucí. Pro podporu těchto center je připraveno pro rok 2000  750 mil. Kč. Byla předána písemná forma návrhu.

Ing. Zahálka požádal Vědeckou radu v souladu s novým vysokoškolským zákonem (§53 odst. 2) o schválení Ing. Jaroslav Zahálky,CSc., Ing. Miroslava Richtra a RNDr. Miroslavy Blažkové za členy komisí při státních závěrečných zkouškách.
Vědecká rada  s o u h l a s í .

Doc. Loučka uvedl  předběžný termín dalšího zasedání Vědecké rady FŽP, které se uskuteční  30.11.1999, v úterý ve 13,00 hodin. Hlavním bodem programu bude  „Dlouhodobý záměr Fakulty životního prostředí“.

Dne  20.9.1999
Zapsala: RNDr. Blažková