Kalendář akcí

Jak to dělají světlušky. Povídání o bioluminiscenci organismů

Svatojánské broučky znali už naši prapraprapředci. Máme o nich i hezké pohádky. Světélkující houby popsal už Aristoteles. Světélkující škeble a medúzy znaly přímořské národy od nepaměti. Na pochopení, jak bioluminiscence vlastně funguje, si však bylo třeba počkat až do 19. a 20. století. Dnes jsou popsány stovky druhů organismů schopných bioluminiscence, které ale sdílejí jen několik málo bioluminiscenčních reakcí. Ty mají mnoho společného a liší se spíše v detailech.

Podíváme se, jak světélkující reakce fungují na úrovni buněk a molekul a také na evoluční a ekologický význam bioluminiscence (páření, útok, obrana atd.). Porovnáme si svit světlušky s žárovkou, svítící tyčinkou a dalšími procesy vydávajícími světlo.

Závěr bude patřit některým výzkumným směrům a aplikacím bioluminiscence, především v ochraně životního prostředí, kterými se zabývají výzkumníci i na Fakultě životního prostředí UJEP – speciální toxikologické testy např. pro látky ohrožující hormonální systém nebo vývoj biosenzorů.

Přednáší doc. Ing. Josef Trögl, Ph.D.Fakulta životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Cyklus přednášek Piknik Nobel vznikl ve spolupráci s projektem č. 304011U405 Propagácia a zvyšovanie atraktívnosti prírodovedno-technických odborov špecializovaných pre potreby praxe v cezhraničných oblastiach.