Predátorské časopisy

Predátorské časopisy a nakladatelství

Predátorský časopis resp. nakladatelství je obecně takové, které preferuje finanční zisk z vydávání vědeckých prací nad vědeckou integritou. V takovýchto časopisech se typicky provádí jen formální nebo nedostatečné recenzní řízení a významně tak roste pravděpodobnost publikace nesprávných nebo dokonce falšovaných výsledků. Predátorské aktivity mohou být různé, byly např. popsány i případy “únosů”, kdy predátorský vydavatel předstíral, že vydává jinak prestižní časopis s IF. Nejčastějším případem jsou ale časopisy s otevřeným přístupem (open-access), kdy vydavatel vydělává na publikačních poplatcích a pro jejich maximalizaci snižuje kvalitu recenzních řízení a dosahuje nízké rejection rate.

Jak poznat predátorský časopis?

U řady časopisů / vydavatelství je to relativně jednoduché. Typické znaky:

  • Velmi široký, všeobjímající název popř. název kombinující různé vědní disciplíny (Journal of Social and Natural Sciences)
  • Neuvedený editor-in-chief nebo editorial board, popř. jde o lidi v oboru málo známé
  • Špatná angličtina, špatný design, chyby apod.
  • Předstírané sídlo jinde (typicky USA, ve skutečnosti Pobřeží Slonoviny)
  • Krátké recenzní řízení
  • Rozesílání spamů
  • A mnoho dalšího, nestandardního

U některých vydavatelství jsou ale praktiky na hraně standardnosti, pak nezbývá než se spolehnout na veřejná diskuzní fóra, rady zkušenějších kolegů (i těch, co se napálili).

Proč nepublikovat v predátorských časopisech?

Publikace v predátorském časopise bývá jednoduchá (ale obvykle drahá) resp. jednodušší než u zavedenějších značek. Kolegové z oboru ale nemusí takový výstup uznávat, což platí např. při žádostech o grantové prostředky, v doktorských, habilitačních a profesorských řízeních, při hledání akademické pracovní pozice nebo při hledání stáže.

Aktuální seznam predátorských nakladatelství, na které se nevztahuje motivace v rámci příkazu děkana č. 11/2023

Na publikace v těchto vydavatelstvích / časopisech, které byly zaslány do redakce po uvedení na tomto seznamu, se až na odůvodněné výjimky nevztahuje motivační odměna. Zařazení na seznam neznamená zákaz publikování, jen je potřeba počítat s tím, že publikační poplatek nebude uhrazen z institucionálních prostředků (lze z projektu), nebude za něj přiznána motivační odměna a nebude pravděpodobně započítán při hodnocení kariérního růstu popř. v habilitačních a profesorských řízeních.

29.6.2023

MDPI (www.mdpi.com). Populární nakladatelství s čínským majitelem oficiálně sídlící ve Švýcarsku, reálně ale v Číně. Vydává velkou řadu titulů, z nichž mnohé jsou hodnocené na Web of Science a mají vysoké impaktní faktory. Klíčovou predátorskou aktivitou je tlak na rychlé recenzní řízení, ve kterém má relativně malé slovo akademický editor a nejvýznamnější pak recenzenti, u kterých se klade důraz na rychlost recenzování a už méně na to, zda je recenzent odborně na dostatečné výši. Trvale zvyšují počty časopisů a vydávaných článků (a tím i vlastní zisk), provádí velmi agresivní politiku zvláštních čísel s hostujícími editory. Časté je také autocitování resp. křížové citování, díky kterému se pak významně liší pořadí časopisů dle IF a dle AIS. V neposlední řadě publikují převážně zkreslené hodnoty rejection rate, protože řada publikací je v prvním kole zamítnuta (reject) s doporučením nového odeslání (resubmit). Svým chováním se pohybuje na hraně (resp. lehce za hranou). I přes to, že zde vyšly kvalitní články hodně citované, vyšla zde i řada špatných nebo dokonce nevědeckých. I proto se nedoporučuje v MDPI publikovat, řada univerzit tyto publikace neuznává a mohou být i překážkou získání některých grantů.

Další čtení např. zde: https://paolocrosetto.wordpress.com/2021/04/12/is-mdpi-a-predatory-publisher/

Vydavatelství a časopisy, u kterých hrozí přidání na seznam

Do těchto vydavatelství / časopisů se spíše nedoporučuje odesílat rukopisy k recenznímu řízení.

Frontiers (https://www.frontiersin.org/). Funguje podobně jako MDPI, i když rejection rate je obvykle vyšší. Recenzní řízení probíhá formou diskuze mezi recenzentem a autory, obvykle do vypořádání připomínek. 

Hindawi (https://www.hindawi.com/). Funguje podobně jako MDPI, celkově s nižšími publikačními poplatky. V nedávné době byla řada jeho časopisů vyřazena z WOS. Recenzní řízení probíhá někdy jen formou “hlasování” editorial board.

Scientific Reports (https://www.nature.com/srep/). Open-access časopis z vydavatelství Springer-Nature, sloužící trochu jako odkladiště zamítnutých článků v prestižnějších časopisech z rodiny Nature. Publikuje v široké oblasti oborů. Zakládá si na tom, že se při recenzním řízení nehodnotí novost, dopad ani významnost, ale jen vědecká validita, technicky správné získání dat a jejich vyhodnocení. V roce 2022 zde bylo publikováno 22 002 článků, rejection rate byla 51%.