UNIVERZITA JAKO PRVNÍ NA SVĚTĚ ZÍSKALA UNIKÁTNÍ ZAŘÍZENÍ PRO VÝVOJ A VÝROBU NANOVLÁKENNÝCH MEMBRÁN

Fakulta životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem má nový přístroj na výrobu nanovlákenných membrán. Vyvinula ho česká společnost nanoSPACE Technology sídlící v Ústeckém kraji a fakultní vědci se na jeho sestavení podíleli.

Zařízení, které zatím čeká na patentové řízení, je první svého druhu na světě a fakulta je jeho vůbec prvním držitelem. Studenti se již začínají učit s přístrojem pracovat.

„Je úžasné, že získáváme zkušenosti, které zatím nikdo jiný nemá. Navíc to vyžaduje i kreativitu, protože mohu vymýšlet nové postupy,“ říká doktorandka Tereza Špitálská.

Přístroj umožňuje například vývoj membrán pro lithiové baterie. Dokáže ale také vytvářet přírodní i biokompatibilní kompozitní membrány z různých, z pohledu rozpouštění, nekompatibilních polymerů, které jsou dobře snášeny lidskou pokožkou. To otevírá široké možnosti využití ve zdravotnictví, farmacii či kosmetickém průmyslu,“ vysvětluje doc. Jiří Orava, vedoucí katedry environmentální chemie a technologie.

Zařízení pracuje technologií hybridního zvlákňování, která využívá několik známých procesů tvorby nanovláken v rámci jednoho výrobního kroku. Tím dochází k rapidnímu navýšení výrobní kapacity a materiálových kombinací technologie.

„Přístroj je unikátní právě v tom, že kombinuje více technologií, které zatím žádná jiná firma nedotáhla do komerčního stádia,“ dodává Jiří Orava. Dokáže navíc zpracovávat jak syntetické, tak přírodní polymery.

Nové zařízení fakulta využije, mimo jiné, při spolupráci s Fraunhoferovým institutem v Drážďanech, se kterým se budou společně podílet na výzkumu určenému především pro kosmetický průmysl.