Rozhovor s prof. Janošem a doc. Oravou v časopise ECHO

V zářijovém čísle časopisu ECHO vyšel rozhovor s prof. Janošem a doc. Oravou z katedry environmentální chemie a technologie týkající se projektu INNERANT, jež je řešen v rámci programové výzvy Horizont Evropa – Batt4EU a zabývá se vývojem nových materiálů pro zvýšení bezpečnosti, zvláště pak nehořlavosti 3. generace lithiových baterií určených primárně pro elektromobilitu. Projekt je přímou odpovědí „na výzvu Evropské komise „Nové přístupy k vývoji vylepšených bezpečnostních materiálů pro lithiové baterie 3. generace pro aplikace v e-mobilitě“.

Na řešení výzkumných záměrů se podílí kromě FŽP také PřF UJEP ve spolupráci s komerčními subjekty z aplikační sféry, firmami NanoSPACE Technology s.r.o. a IBG Česko s.r.o. Hlavním záměrem je vyvinout ochranné mechanismy proti přehřátí baterií a s tím spojené riziko vzniku požáru, což povede ke zvýšené bezpečnosti při provozu lithiových baterií. Dalším dílčím výzkumným záměrem je vývoj technologie pro recyklaci vzácných složek lithiových baterií (především kritických složek, jakou jsou Li, Mn, Ni, Co, Al, Cu, grafit), včetně plastů využitelných při výrobě alternativních paliv. To vše s důrazem na zachování principů oběhového hospodářství a udržitelnosti.

Projekt je koncipován jako tříletý s dobou řešení 36 měsíců s celkovým rozpočtem téměř 4,5 mil EUR.

Rozhovor s prof. Janošem a doc. Oravou nejen o tomto významném projektu si můžete přečíst v elektronické verzi časopisu ECHO.