MOFy na bázi zirkonu

Metal-organické sítě (MOFy) jsou relativně nové porézní hybridní koordinační polymery, které se skládají z anorganických uzlů propojených organickými ligandy nazývanými jako linkery. Tyto krystalické materiály se testují pro mnoho oblastí využití. Jednou z možností jsou i environmentální aplikace, zejména čištění vod pomocí sorpci či katalytického rozkladu polutantů. Tyto aplikace však vyžadují vodné prostředí a zde MOFy naráží na svůj limit a tím je jejich nízká stabilita ve vodě.

V této práci se autoři zabývají čtyřmi MOFy na bázi zirkonia. Práce si klade za cíl popsat, jaké parametry mají vliv na stabilitu MOFů ve vodném prostředí při různém pH. Bylo zjištěno, že volba organické stavební jednotky, tzv. linkeru, hraje významnou roli pro stabilitu výsledného MOFu. Tato práce vyvrací i některé všeobecně přijímané předpoklady o stabilitě MOFů, například, že tzv. vyšší konektivita vede ke stabilnějším MOFům. Jak experimentálně prokazuje tato práce, větší a jednoznačnější vliv na stabilitu má spíše množství koordinujících karboxylových skupin na linkeru a platí, že čím více linker má daných skupin, tím více je MOF stabilní. Dále v této práci byly pozorované strukturní změny dávány do souvislosti s katalytickou aktivitou studovaných MOFů pro rozklad toxických organofosfátů.

BŮŽEK, Daniel; HYNEK, Jan; KLODA, Matouš; ZLÁMALOVÁ, Veronika; BEZDIČKA, Petr et al. Zirconium-based metal–organic frameworks: the relation between linker connectivity, structure stability, and catalytic activity towards organophosphates. Online. Inorganic Chemistry Frontiers. 2024, roč. 11, č. 16, s. 5319-5335. ISSN 2052-1553. Dostupné z: https://doi.org/10.1039/D4QI01366B.

Odkaz na článek: https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2024/qi/d4qi01366b

Archiv ostatních publikovaných článků naleznete zde