Letní setkání s vědou v amfiteátru UJEP

Zveme všechny zvídavé návštěvníky k příjemnému posezení ve venkovním amfiteátru, kde se během sedmi středečních večerů setkáte s vědci a vědkyněmi z UJEP. Do univerzitního kampusu se v inovované podobě vrací přednáškový cyklus Piknik Nobel, který doplní dvě vystoupení s tematikou související se změnou klimatu z osvětového cyklu (Ne)děláme z toho vědu. Na akci se představí zástupci pořadatelské Fakulty životního prostředí i hosté z dalších fakult UJEP, kteří vás provedou svými tématy a nechají nahlédnout do své praxe. Každý týden zabrousíme do jiného zákoutí rozsáhlého světa vědy a poznání.
Na první přednášku se můžete těšit už 31. července a setkávat se budeme pravidelně každý týden až do 11. září, vždy od 18 hodin. Osvěžit a občerstvit se budete moci v univerzitní kavárně Kampuska hned vedle amfiteátru. A na jednoho z návštěvníků bude každý týden čekat soutěžní odměna. Ani v případě deště o přednášku nepřijdete. Připravena je i varianta pod střechou v budově Centra přírodovědných a technických oborů (Pasteurova 15).

31.7.: doc. Ing. Pavel Krystyník, Ph.D. (FŽP) – Námel: plíseň, droga, jed nebo lék?

Námel: plíseň, droga, jed nebo lék?

Lidstvo se od počátku své existence setkává s biologicky aktivními látkami přírodního původu, u kterých metodou pokus/omyl zjišťovalo jejich účinky. Některé využívalo k usnadnění lovu potravy, u jiných naopak nalezlo zkázu v podobě hromadných epidemií, přičemž řada z nich přímo nebo nepřímo mohla ovlivňovat některé historické události. Jedním z takových případů jsou námelové alkaloidy, které se nacházejí v mikroskopické houbě paličkovici nachové. Kromě hromadných epidemií nicméně našly využití také v lékařské praxi a nejen v ní.

doc. Ing. Pavel Krystyník, Ph.D.

v současnosti působí jako akademický pracovník a proděkan pro vnější vztahy na Fakultě životního prostředí UJEP. Zaměřuje se na inovativní průmyslové technologie pro využití odpadů a čištění odpadních vod, často ve spolupráci s průmyslovými podniky. Kromě technologií a sanací vyučuje předměty z oblasti toxikologie a ekotoxikologie.

7.8.: Mgr. Monika Stará (FF) – Stavební historie: cesta k poznání prostřednictvím dokumentace a digitalizace

Stavební historie: cesta k poznání prostřednictvím dokumentace a digitalizace

Čím se zabývá stavební historie, co vše vyčteme z historických staveb a jak lze výzkum podpořit moderními dokumentačními a digitalizačními metodami?

V rámci přednášky se zaměříme na otázky zkoumání staveb jako hmotného historického pramene a na možnosti a limity jejich průzkumu. Shrneme metody dokumentace a digitalizace od využití klasického skládacího metru až po tvorbu 3D modelů. V přednášce nebude chybět průřez nejpodivnějšími kuriozitami z terénu.

Mgr. Monika Stará

od roku 2016 působí na Centru pro dokumentaci a digitalizaci kulturního dědictví na Filozofické fakultě UJEP. Profesně se věnuje historickým průmyslovým stavbám a specializovaným geodetickým metodám v dokumentaci památek.

14.8.: Mgr. Ing. Miloslav Kolenatý (FŽP) – Antropocén aneb velké zrychlení

Antropocén aneb velké zrychlení

Pro současnost je typická touha žít rychle, všechno stihnout, co nejefektivněji využít čas, co nejvíce toho vyzkoušet, ochutnat, spotřebovat a zažít… Jak souvisí neustálé zrychlování životního tempa s environmentální krizí? Co je tzv. Velké zrychlení? A proč dnes vědci mluví o tzv. “antropocénu”? Jak rychlá nebo pomalá bude naše budoucnost?

Mgr. Ing. Miloslav Kolenatý 

je pedagog a výzkumný pracovník na Fakultě životního prostředí Univerzity Jana Evangelisty Purkyně (od roku 2001), kde vyučuje environmentální předměty a odbornou angličtinu. V rámci doktorského studia na MUNI v Brně se věnuje klimatickému vzdělávání – zaměřuje se na teorii klimatického vzdělávání a její aplikaci v klimatických programech formálního i neformálního vzdělávání a dále na evaluaci vzdělávacích programů klimatického vzdělávání po celé ČR. Předchozí vzdělání absolvoval na PF UJEP a FŽP ČZU, ve školství působí jako pedagog od roku 1996 a výzkumník od roku 2015.

21.8. Mgr. Michal Jakl (FŽP) – Mapy a GIS ve službách Policie ČR

Mapy a GIS ve službách Policie ČR
Unikátní přednáška přímo “od zdroje”, která Vám poodhalí, jakým způsobem pracuje Policie ČR s prostorovými daty a jak tato data mohou pomáhat zachraňovat lidské životy a majetek. Představíme si všechny podoby policejní geoinformatiky od těch očekávaných až po ty exotické. A v neposlední řadě zjistíte, jak (ne)bezpečné je okolí Vašeho domu!

Mgr. Michal Jakl
Když zrovna nepracuje pro Policii ČR nebo Fakultu životního prostředí UJEP, kde je externistou na Katedře geoinformatiky, tak se rád věnuje propagaci Ústí nad Labem v projektu Pozitivní Ústí, psaní do Uličníku či také průzkumu zaniklých a opuštěných sídel a míst, o kterých natáčí na YouTube, Spotify či je sdílí pomocí vlastní mobilní Aplikace do  přírody. Má také zápis do české knihy rekordů za svůj projekt Pověsti a legendy, vaří domácí pivko a je nadšeným chovatelem kočky a psa!

28.8.: Mgr. Eva Puhlová, Ph.D. (FZS) – Jak se dnes rodí děti: z praxe porodní asistentky

Jak se dnes rodí děti: z praxe porodní asistentky
Porodní asistentka, vysokoškolsky vzdělaná zdravotnice, provází ženy celým jejich životem. Toto povolání má staletou historii. V dnešní době se se podílí hlavně na péči o ženy v průběhu fyziologického těhotenství, od příprav v předporodních kurzech přes přípravu na porod, provedení porodem až po poporodní péči. Úzce spolupracuje s lékaři a dalšími specialisty a musí umět rozpoznat, kdy dochází ke změně z fyziologie k patologii. Dá se říci, že je tak „napůl lékařem“. Je zde trend, aby porodní asistentky pracovaly samostatně jak ve zdravotnických zařízeních (v nemocnicích, centrech porodní asistence), v ambulancích, tak v domácím či komunitním prostředí (vedení domácí poradny, domácího porodu). Jaká je praxe porodní asistentky a stěžejní postřehy z její práce představí porodní asistentka s více než desetiletou praxí.

Mgr. Eva Puhlová, Ph.D.
působí jako odborná asistentka na na Fakultě zdravotnických studií UJEP, kde vzdělává budoucí porodní asistentky, a současně od roku 2014 pracuje jako porodní asistentka v ústecké Masarykově nemocnici. V rámci doktorského studia na Univerzitě Pardubice se věnovala tématu péče o ženu s porodní bolestí. Je také certifikovanou laktační poradkyní a vede předporodní kurzy.

4.9.: Jiří Brejcha (FSI) – Technická a technologická úskalí recyklace pneumatik

Technická a technologická úskalí recyklace pneumatik
Pneumatiky jsou z pohledu objemu jednoznačně nejvýznamnější výrobky gumárenského průmyslu. Patří mezi klíčové výrobky nejen pro dopravu osob, ale i materiálu, v průmyslu, či zemědělství. Nemalá část rodin dnes používá dvě a více aut. Výroba pneumatik každoročně roste. Současně s výrobou a používáním roste i otázka jejich vlastností a vlivu na bezpečnost provozu a dopad jejich užívání do okolního prostředí. Současným trendem je rostoucí zájem o recyklaci, oběhové hospodářství, udržitelnost. Současně také globálně-ekonomická situace vede k potřebě k zamyšlení nad možnostmi prodloužení, případně opakování, životního cyklu a zároveň zpracování více šetrných surovin.
V přednášce se dozvíte o materiálové skladbě pneumatiky, výrobním procesu a dalších souvisejících aspektech, které mají vliv na možnosti jejich recyklace nebo jejich dalšího využití po ukončení standardního životního cyklu. 

Ing. Jiří Brejcha
je konzultantem pro oblast vývoje, výroby a chemické bezpečnosti polymerních materiálů a interním doktorandem na Fakultě strojního inženýrství UJEP. Externě spolupracuje s řadou technických univerzit v ČR i v zahraničí. Je členem hodnotícího panelu E4S European Rubber Journal, působil 20 let jako manažer vývoje materiálů ve společnostech Mitas a Trelleborg Wheel Systems a byl členem pracovních skupin European Tyre and Rubber Association. Problematikou dopadů pneumatiky od výrobního procesu, přes používání až po recyklaci se zabývá po celou dobu své profesní kariéry. Cílem je propojení různých pohledů na tuto problematiku a zároveň hledání podstaty problémů a nalézání odpovědí a řešení. 

11.9.: PhDr. Barbora Lanková, Ph.D. a PaedDr. Miroslava Janečková, Ph.D. (PF) – Únikové hry ve výuce

Únikové hry ve výuce
Představte si školní hodinu, která je naplněna napětím, dobrodružstvím a týmovou spoluprací. Únikové hry mohou přinášet právě takovou atmosféru do výuky na 1. stupni základní školy. Tyto interaktivní hry, plné hádanek a záhad, nejenže rozvíjejí kritické myšlení a logické uvažování u dětí, ale také posilují jejich sociální dovednosti a schopnost komunikace. A na Piknik Nobel to budete moci zažít i vy!

PhDr. Barbora Lanková, Ph.D. a PaedDr. Miroslava Janečková, Ph.D.
působí na Katedře preprimárního a primárního vzdělávání na PF UJEP na pozici odborných asistentů. Zatímco Mirka zajišťuje předměty jako Matematika či Matematika s didaktikou, tak Báru můžete potkat na předmětech například Didaktika primární školy či Alternativní vzdělávání. Přestože se ve svém zaměření na první pohled mírně liší, tak je spojuje více nežli pedagogický optimismus a láska k jídlu. Obě totiž milují objevování, pozitivně nastavené klima třídy a úsměvy na tváři nadšených studentů.

Aktivita Piknik Nobel je pořádána v rámci projektu RUR – Region univerzitě, univerzita regionu, reg. č. CZ.10.02.01/00/22_002/0000210 (aktivita A.1.17), který je spolufinancován Evropskou unií a Státním rozpočtem ČR.

Přednášky ve dnech 14. 8. a 4. 9. jsou pořádány v rámci projektu (Ne)děláme z toho vědu: o klimatu srozumitelně (proj. č. 5230200039), který je financován Evropskou unií v rámci Národního plánu obnovy.