Zelené střechy a jejich přínos pro města z pohledu ekosystémových služeb

Amfiteátr v Kampusu UJEP od 18:00
Před pár lety byly zelené střechy v České republice považovány za neobvyklý a jen zřídka se vyskytující prvek. Vlivem osvěty a jejich přínosu k adaptaci měst na změnu klimatu, zvyšování komfortu uvnitř budovy i estetické stránce se ale postupně stávají běžným opatřením, za kterým už není třeba se vypravovat jen do velkých měst. Každým rokem se jich buduje více a více. Jak tyto střechy mohou vypadat a co vše přinášejí pro společnost jako celek? Jak lze jejich přínosy snadno uchopit? Jedná se o ekonomicky smysluplné opatření? Všechny tyto otázky, ale i další, zodpoví během své přednášky environmentální ekonom Jan Macháč. Veškeré přínosy zelených střech lze popsat i peněžně vyjádřit pomocí ekosystémových služeb. Představení konceptu ekosystémových služeb proto také chybět nebude.

A na závěr nás čeká malá exkurze na střechu budovy Pedagogické fakulty. Účastníci budou mít jedinečnou možnost navštívit v rámci přednášky experimentální zelenou střechu UJEP vybudovanou v roce 2020, která zatím vinou COVIDu nebyla na žádné akci veřejnosti zpřístupněna a kterou si není možné, vzhledem k jejímu umístění, prohlédnout samostatně.

Přednáší Ing. Jan Macháč, Ph.D.Fakulta sociálně ekonomická Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Cyklus přednášek Piknik Nobel vznikl ve spolupráci s projektem č. 304011U405 Propagácia a zvyšovanie atraktívnosti prírodovedno-technických odborov špecializovaných pre potreby praxe v cezhraničných oblastiach.