Materiály v proměnách času: Umíme to lépe než příroda?

Amfiteátr v Kampusu UJEP od 18:00
Jak se vyvíjely materiály a jejich použití v proměnách civilizací? Přednáška se zaměří především na překotný vývoj materiálů v posledním století a na to, jak ovlivnil současnou civilizaci tzv. křemíkový věk (Silicon Age). Jak se dnes přenáší informace pomocí světla a jaké jsou nové konstrukční materiály nebo nové typy pamětí, které dovedou napodobit fungování lidského mozku?

Podíváme se také na některé příklady toho, jak příroda řeší problémy přežití různých druhů, které jsou vybaveny funkčními materiály nebo fyzikálně-biologickými procesy umožňujícími jejich adaptaci na různé podmínky prostředí. A zároveň si ukážeme, zda to umíme lépe než příroda. Součástí přednášky bude praktická ukázka funkčnosti vybraných materiálů 21. století.

Přednáší Ing. Jiří Orava, Ph.D.Fakulta životního prostředí Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem

Cyklus přednášek Piknik Nobel vznikl ve spolupráci s projektem č. 304011U405 Propagácia a zvyšovanie atraktívnosti prírodovedno-technických odborov špecializovaných pre potreby praxe v cezhraničných oblastiach.