CO VÍME O COVIDU A CO DÍKY COVIDU

Co víme o Covidu a co díky Covidu: výběr z vědecké literatury

Přednáška doc. Ing. Josef Trögla, Ph.D. se koná ve středu 3.2.2021 14,30 online na odkaze
http://blue.ujep.cz/b/jos-w4t-yvg-pdh , není se třeba registrovat.

Už rok ovlivňuje naše životy nový virus SARS-Cov-2 a vypadá to, že ještě nějakou dobu bude. Přednáška nabídne trochu jiný populárně-vědecký pohled na nový koronavirus založený dominantně na výběru z vědecké literatury:

1. Co víme díky Covidu: Termíny jako antigen, PCR, RNA, reprodukční číslo, mutace nebo buněčná imunita znali ještě před rokem jen odborníci, dnes je ovládá každý. Po přirozeném osvojení terminologie je tedy příležitost podívat se trochu hlouběji i do biologické podstaty: jak virus vypadá, jak funguje, jak se vyvíjí (velmi pěkný příklad Darwinistické evoluce), jak ho detekovat a jak je to spolehlivé, jak na něj reaguje imunitní systém, jak fungují vakcíny, jaká je léčba, jak se počítá reprodukční číslo apod. Podíváme se také na srovnání koronaviru s chřipkovým virem a dalšími viry.

2. Co víme o Covidu: Vědecké týmy po celém světě pracují na hlubším poznání nového koronaviru a své výsledky publikují ve vědecké literatuře. Podíváme se, jaké aktuální poznatky má věda např. o „životnosti“ viru, o jeho šíření, zda opravdu pomáhá zavírat hospody a školy, zda a jak roušky brání šíření, kolik virů je v kapénce, zda je očkovaný člověk nakažlivý, zda stačí desetidenní karanténa nebo zda je proměřování dobrá cesta a další.

3. Věda, minulost a budoucnost. Srovnání s epidemií španělské chřipky před 100 lety ukazuje, jak ohromně za tu dobu pokročila věda. Rok po objevu nového viru známe jeho strukturu i kompletní genom, máme vakcíny a testujeme nové léky. Ukážeme si, jak si díky otevřenému přístupu může vědecké články a databáze prohlížet každý z tepla svého pokoje. Podíváme se, na čem se ve světě bádá (léky, nové vakcíny, predikce nebezpečnosti mutací apod.) a zda má věda potenciál si z epidemií poradit.

Autor vystudoval biochemii a mikrobiologii, je habilitován v oboru biotechnologie, t.č. působí na Fakultě životního prostředí UJEP a přednáší i na Fakultě zdravotnických studií UJEP